zpět na hlavní stránku

Tajemství bohatě rozkvetlého balkónu tkví ve správném hnojení

SilvaTabs(R)

Přejete si mít rozkvetlý balkón plný barev a vůní, ze kterého vodopády květin přímo přetékají? Zkušení zahradníci vám řeknou: pouze z vody nevyrostou. Podmínkou je kvalitní a dostatečné hnojení. Oblíbená jsou hnojiva s postupným uvolňováním živin, která květiny zásobují po celé léto.    
Balkón plný bujně rostoucích a především nádherně kvetoucích rostlin je sen snad všech majitelů teras, balkónů, nebo třeba jen okenních parapetů. Rozkvetlá oáza, jaká často tolik láká na fotografiích profesionálních zahradníků, není nedosažitelná. Potřebujete však
výběr vhodných druhů rostlin a kvalitních sazenic, odpovídající nádoby, a dále je třeba rostliny dostatečně zalévat a hnojit. Pokud opomenete poslední podmínku, optimální výživu, bohatě rozkvetlého balkónu dosáhnout nelze. Rostliny jsou nádobami limitovány, živiny z malého množství zeminy vyčerpají velmi rychle a dále nemají, z čeho brát sílu. Slunce jim poskytne energii, ale důležité prvky nikoli.
Pokud zvolíte
hnojivo pro balkónové rostliny s postupným uvolňováním, stačí jedna aplikace při osazování truhlíků a dále se již o hnojení rostlin nebudete muset starat. Po celé léto však budou zásobeny všemi důležitými živinami, postupně uvolňovanými přesně podle potřeb rostlin. 

img

SilvaTabs(R)

Tabletované hnojivo pro rostliny pěstované v nádobách

Hnojivo pro balkónové květiny Silva Tabs obsahuje všechny základní prvky (NPK), další důležité živiny (Mg, Ca, S) i stopové prvky. Složení přesně odpovídá potřebám kvetoucích balkónových rostlin – pečuje o ně, aby byly zdravé a krásné.  Podporují tvorbu bohatého kořenového systému rostlin.

  • Dusík, prvek nezbytný pro růst rostliny, je v tabletách obsažen ve formě methylenmočoviny, která jej postupně uvolňuje po dobu šesti měsíců.
  • Pro podporu kvetení jsou důležité i další prvky – jejich dlouhodobé působení je zaručeno pomalou rozpustností fosforečnanu hořečnato draselného a dalších látek.
  • Živiny jsou do půdy uvolňovány rovnoměrně, čímž zaručují stálou a optimální výživu rostlin. 

Rostliny jsou zásobovány po dobu šesti měsíců veškerou potřebnou výživou. Při správní aplikaci přitom nehrozí jejich poškození, tzv. spálení v důsledku nadbytku hnojiva. Hnojiva Silva Tabs nemají fytotoxické účinky ani do určité míry předávkování (pokud například na litr zeminy omylem aplikujete dvě tablety místo doporučené jedné). Neobsahují chloridy ani ostatní nežádoucí prvky v nadlimitních  množstvích.

Jednoduchá aplikace

  • Tablety se nesmějí přímo dotýkat kořenů rostliny.
  • Tablety se do nádob vkládají nejlépe při jejich osazování, na dno, pod kořenový bal rostlin.
  • Další je možné pokládat k okraji nádoby, podle velikosti a počtu rostlin.
  • Přesné dávkování hnojiva podle návodu je snadné, neboť každá tableta má definovanou hmotnost.

Pokud jste tablety neměli k dispozici při osazování nádob, můžete je k rostlinám přidat i dodatečně – vpravit je pod povrch substrátu, nebo i ponechat volně na povrchu půdy, při okrajích nádoby. Zde obvykle končí kořenový systém rostliny  a kořenové vlásky čerpají živin nejvíce.
I rostliny, kterým byly tablety dopřány již při osazování nádob, je po dvou až třech měsících vhodné hnojivem Silva Tabs opět přihnojit. Zmnohonásobily totiž svoji velikost a zvýšily proto i spotřebu živin.

SilvaTabs(R)

Jaké květiny pěstovat na balkóně?

Kromě zálivky a výživy květiny potřebují i odpovídající dávku slunečních paprsků. Některým rostlinám svědčí celodenní sluneční lázeň, jiným prospívá stinný kout.

  • Na slunných místech, jižně, jihovýchodně a jihozápadně orientovaných stranách, můžete pěstovat rozmanité pelargonie, petunie, surfinie, gazánie, bacopy, lobelky, šruchy.
  • Na stinných místech, tedy především severně a západně orientovaných stranách, lze rovněž pěstovat krásně kvetoucí rostliny, pouze výběr je o něco užší. Daří se zde begóniím, fuchsiím, či netýkavkám balzamínám.


Aplikace:

SilvaTabs(R)SilvaTabs(R)SilvaTabs(R)Copyright (c) 2016 by ECOLAB ZNOJMO spol. s r.o.

SilvaTabs(R)